Tehnološka navodila za pridelavo fižola

Tehnološka navodila za pridelavo fižola

Zbornica svetuje, Rastlinska pridelava  | 

Fižol je občutljiv na nizke temperature, zato ga običajno sejemo na prosto šele maja. Setev nizkega fižola, ki je toplotno manj zahteven, lahko opravimo konec aprila oziroma takrat, ko ima zemlja 8°C, in setve po potrebi zavarujemo z agrokopreno. A izkušnje kažejo, da so aprilske setve na prostem lahko bolj ogrožene ob vzniku. Kako se lotimo sajenja fižola, nam svetuje strokovna skupina za vrtnarstvo pri KGZS.

Domovina fižola (Phaseolus vulgaris L.) je Srednja in Južna Amerika, od koder so ga v 15. stoletju prinesli v Evropo. Že Rimljani so opisovali rastlino z imenom »phaseolus«, vendar se je izkazalo, da je šlo za rastlino iz rodu Vigna, doma iz jugovzhodne Azije. Z istim imenom so poimenovali novi fižol, ki se je sprva močno razširil v Franciji, od koder je prišel v naše kraje.

Fižol spada v družino metuljnic Fabaceae (Leguminosae), tako kot grah, soja, leča, čičerika, arašidi, bob, volčji bob, lucerna, grahor in triplat ter ostale rastline, skupaj 490 rodov in 12.000 vrst. V rod Phaseolus spadajo še turški fižol, lima fižol in ostrolistni fižol.

Več o pridelavi fižola lahko preberete TUKAJ.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Trženje in promocija

56. mednarodni obrtni sejem MOS

18. 09. 2024 ob 09:00 - 22. 09. 2024 do 18:00

Celjski sejem, Dečkova 1, Celje

Tudi letos vam Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) ponuja možnost cenejšega nastopa na 56. MOS-u, ki bo potekal med 18. in 22. septembrom v Celju. Najbolj tradicionalni in največji sejemski dogodek poleg bogate tradicije in trajnostne vizije vsako leto prinaša tudi veliko novosti.