Kompleti varne paše uspešno razdeljeni rejcem

Kompleti varne paše uspešno razdeljeni rejcem

Ekološko kmetijstvo, Kmetijstvo in okolje, Kmetijske podpore, Živinoreja  | 
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) je v okviru projekta LIFE Varna paša uspešno zaključila razdeljevanje brezplačne pašne opreme rejcem drobnice.

Avtor: Lojze Gluk

Javni poziv je bil deležen izjemnega zanimanja med rejci, saj so prejeli kar 122 vlog, v okviru aktualnega poziva so tokrat razdelili le 16 kompletov. To kaže na veliko potrebo rejcev po zaščitni opremi, zato bodo projektni partnerji, med njimi tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), s strani KGZS obveščeni o tej problematiki, da bi se v bodoči kmetijski politiki zagotovile ustrezne rešitve in finančna sredstva za zmanjšanje škod, ki jih povzročajo velike zveri.

Cilj pobude je bil zagotoviti večjo varnost rejnih živali pred napadi velikih zveri, kot so volkovi, medvedi in risi, pa tudi šakali idr. Vsi kompleti so bili prednostno razdeljeni rejcem, ki so izpolnjevali dodatni kriterij pašnih površin na OMD območju Gorenjske in Posočja. 

Komplet varne paše je vseboval 400 metrov elektro mreže, električnega pastirja, akumulator, voltmeter in ozemljitevRazdelitev kompletov je temeljila na izpolnjevanju kriterijev iz Pravilnika o izboru prejemnikov, kar pomeni, da nekateri rejci, ki bi bili sicer upravičeni do prejema opreme, niso prejeli kompleta, saj je bilo njihovo število omejeno. Med najpogostejšimi razlogi za neprejem so:

  • Prejemniki odškodnine za škodo zaradi velikih zveri, ki so upravičeni do sofinanciranja nakupa opreme prek Ministrstva za naravne vire in prostor.
  • Pašne površine izven območja pričakovane prisotnosti velikih zveri oz. izven prednostnega območja javnega poziva, torej OMD Gorenjska in Posočje.
  • Nezadostitev kriterijem: kmetija nima drobnice ali ne dosega minimalnih 3 GVŽ oziroma 20 odraslih živali drobnice.

Rejci, ki so namreč že utrpeli škodo zaradi napadov velikih zveri, lahko zaprosijo za sofinanciranje nakupa opreme pri Ministrstvu za naravne vire in prostor, ki krije do 80 % stroškovKGZS je ob koncu razdeljevanja poudarila, da bodo s projektnimi partnerji v prihodnje še naprej izvajali različne aktivnosti projektov LIFE Varna paša in LIFE Wild Wolf, v okviru katerih bodo še naprej razdeljevali dodatne komplete zaščitne opreme.

Posebno pozornost bodo namenili iskanju rešitev za varno pašo v alpskem svetu, kjer uporaba elektromrež ni vedno mogoča. Prav tako si bodo prizadevali za boljše upravljanje s populacijami velikih zveri v povezavi z javnim interesom kmetijstva.

Nazaj

Prihajajoči dogodki