KGZS pri upravljanju z volkom pričakuje uskladitev slovenske zakonodaje z v Evropskem parlamentu sprejeto spremembo habitatne direktive
Kmetijstvo in okolje, Zbornica svetuje, Gozdarstvo in lovstvo, Aktivnosti zbornice |
Ključne besede: habitatna direktiva, volk, strategija
Vlada je včeraj sprejela Strategijo ohranjanja in upravljanja volka ter akcijski načrt za upravljanje volka. Namen dokumentov, ki jih je pripravilo Ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) je, da se opredeli pravni, organizacijski, vsebinski in finančni okvir ukrepov za dolgoročno ohranjanje ugodnega stanja populacije volka v Sloveniji in zmanjševanje števila konfliktov s človekom.
Na KGZS podpiramo ohranjanje biotske pestrosti, torej tudi ohranitev volka, vendar na način, da se hkrati omogoča kmetovanje. Predvsem si prizadevamo, da bomo ohranili območja, kjer volka že stoletja ni bilo, brez prisotnosti te zveri tudi v bodoče. Ta območja namreč niso prilagojena na sobivanje z volkom, prav tako na gorskih in hribovskih območjih zaradi naravnih danosti ni mogoče z ograjami zavarovati domače pašne živali pred pomori.
Spomnimo: Evropski parlament je 8. maja 2025 podprl spremembo varstvenega statusa volka v okviru Direktive EU o habitatih. S prehodom iz Priloge IV (»strogo zaščitena«) v Prilogo V (»zaščitena«) se odpira pot k bolj pragmatičnemu upravljanju vrste, kar bo zmanjšalo birokratske in pravne ovire. Zmanjšanje varstvenega statusa volka pozdravlja tudi Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), ki si je dolgo prizadevala za to spremembo. Pričakujejo, da se bo slovenska zakonodaja čim prej prilagodila novi realnosti ter omogočila učinkovitejše upravljanje populacije volkov v skladu z lokalnimi potrebami.
Sprememba omogoča večjo prilagodljivost pri upravljanju volkov v Evropi, saj oblasti in lokalni akterji pridobijo večjo avtonomijo pri odzivanju na socialno-ekonomske pritiske ter zaščiti živinoreje. Hkrati se ohranjajo temelji za varstvo vrste skozi preventivne ukrepe in sodelovanje deležnikov.