Jasnejša pravila in digitalizacija postopkov

Jasnejša pravila in digitalizacija postopkov

Turizem  | 
Kaj prinaša novi Pravilnik o kategorizaciji nastanitvenih obratov za turizem na kmetijah

Avtor: Andrejka Krt, KGZS

Aprila 2026 je začel veljati nov Pravilnik o kategorizaciji nastanitvenih obratov (Pravilnik), ki po večmesečnem vmesnem obdobju znova vzpostavlja jasna pravila na področju kakovostne razvrstitve nastanitev v Sloveniji. Spremembe neposredno zadevajo tudi turizem na kmetijah, kjer se nastanitve še naprej označujejo z jabolki, vendar sistem prinaša večjo preglednost, časovno omejeno veljavnost kategorizacij in popolno digitalizacijo postopkov. [pisrs.si]

Turistične kmetije ostajajo samostojna kategorija

Kriteriji za kategorizacijo nastanitvenih enot na turističnih kmetijah, priloga 5 k Pravilniku:

 - Turistična kmetija z nastanitvijo v sobah;

 - Turistična kmetija z nastanitvijo v apartmajskih enotah oziroma studiih;

 - Turistična kmetija z nastanitvijo v sobah in apartmajskih enotah oziroma studiih

Novi pravilnik potrjuje, da je turistična kmetija z nastanitvijo samostojna vrsta nastanitvenega obrata. Kategorizirajo se nastanitve v sobah, apartmajskih enotah ali studiih, pri čemer se kakovost po novem označuje z eno do petimi jabolki, kar ohranja jasno razlikovanje od klasičnih hotelov in apartmajev z zvezdicami.

S tem zakonodaja priznava posebnosti kmetijskega okolja, domačnost in povezanost z lokalno ponudbo, ki so ključni elementi ponudbe na turističnih kmetijah.

Kategorizacija ni več trajna

Ena največjih sprememb, ki bo vplivala tudi na turistične kmetije, je časovno omejena veljavnost kategorizacije. Po novem pravilniku (9. člen) velja:

  • 1 ali 2 jabolki: veljavnost 10 let
  • 3 jabolka: veljavnost 7 let
  • 4 in 5 jabolk: veljavnost 5 let

Po preteku tega obdobja bo treba kategorizacijo obnoviti, kar pomeni ponovno preverjanje izpolnjevanja pogojev.

Primer:
Če imate danes TK s 3 jabolki, to ne pomeni več, da ste kategorizacijo uredili za nedoločen čas. Po novem pravilniku ta kategorija velja 7 let od dneva, ko ste jo pridobili. To pomeni, da boste morali po izteku tega obdobja ponovno opraviti celoten postopek – preveriti, ali objekt še vedno izpolnjuje vse kriterije, in kategorizacijo tudi formalno obnoviti.

To pomeni premik od sistema »enkrat in za vedno oziroma do nastanka spremembe« k sistemu stalnega spremljanja kakovosti, kar lahko dolgoročno pripomore k dvigu standarda ponudbe na turističnih kmetijah.

E‑kategorizacija postaja obvezna

Novi Pravilnik uvaja obvezno elektronsko kategorizacijo v aplikaciji e‑kategorizacija:

  • do 1. junija 2026 je še možna papirna izvedba,
  • po 1. juniju 2026 nove kategorizacije potekajo izključno digitalno.Po novem pravilniku se delno ohranja samoocenjevanje za nižji kakovostni razred od 1 do 3 jabolk, za višja razreda 4 in 5 jabolka pa je obvezna izvedba ocenjevanje s  strani usposobljenega zunanjega ocenjeval

Primer: Če želite pridobiti višjo kategorijo, torej 4 ali 5 jabolk, po novem pravilniku, ne morete več določiti sami s samooceno, ampak morate v postopek vključiti zunanjega ocenjevalca, ki je opravil usposabljanja in pridobil certifikat .

V praksi to pomeni več stvari. Na eni strani to prinese dodaten strošek, saj gre za storitev zunanjega strokovnjaka, na drugi strani pa tudi zagotavlja enotno in pravično presojo kakovosti ter večje zaupanje gostov v oznake. Priporoča se, da se na takšno kategorizacijo celovito pripravite saj bo ocenjevalec pregledoval dejansko stanje.

Pravilnik  o podeljevanju znaka za specializirano ponudbo na turističnih kmetijah

Pravilnik je leta 2023 sprejela Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in ureja postopek in pogoje za pridobitev znaka za specializirano ponudbo na turistični kmetiji za:

1.       Turizem na ekološki kmetiji;

2.       Turistično kmetijo s ponudbo za boljše počutje;

3.       Družinam z otroki prijazno turistično kmetijo;

4.       Otrokom prijazno turistično kmetijo;

5.       Ljubiteljem konj in jahanja prijazno turistično kmetijo;

6.       Vinogradniško turistično kmetijo;

7.       Gibalno oviranim osebam prijazno turistično kmetijo.

Pridobitev kateregakoli znaka po tem pravilniku je v kategorizacijskih listih priznan neobvezni kriterij za pridobitev točk.

Kaj to pomeni za kmetije v praksi?

Za nosilce turizma na kmetijah novi pravilnik pomeni:

  • večjo primerljivost in verodostojnost kakovostnih oznak,
  • jasne roke veljavnosti in večjo predvidljivost,
  • potrebo po rednem spremljanju izpolnjevanja pogojev,
  • postopno prilagoditev digitalnemu sistemu dela, krepitev zaupanja gostov.
Nazaj na seznam novic

Prihajajoči dogodki

Dopolnilne dejavnosti

37. festival Dobrote slovenskih kmetij od 22. do 24. maja na Ptuju

22. 05. 2026 ob 09:00 - 24. 05. 2026 do 17:00

Minoritski samostan Ptuj

V minoritskem samostanu na Ptuju bo med 22. in 24. majem 2026 potekal že 37. festival Dobrote slovenskih kmetij, osrednja državna prireditev, posvečena kakovosti in raznolikosti domačih izdelkov slovenskih kmetij. Festival spremljajo obsežna senzorična ocenjevanja, na katerih sodelujejo kmetije iz vse Slovenije in zamejstva.