Danes je svetovni dan kmetic

Danes je svetovni dan kmetic

Zbornica svetuje, Sporočila za javnost  | 

Organizacija združenih narodov (OZN) od leta 2008 naprej 15. oktober obeležuje kot svetovni dan kmetic. Pri tem skuša pozornost širše javnost usmeriti na odprta vprašanja mladih žensk v kmetijstvu.

Združeni narodi poudarjajo njihov prispevek h trajnostnemu kmetovanju, varni oskrbi s hrano in opozarjajo na njihovo pomembno vlogo v svetu pri zmanjševanju revščine na podeželju.

Pri nas si Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije prizadeva, da bi se izboljšal položaj kmetic. Status kmetic še vedno ni zadovoljivo rešen. Tako država kot lokalne skupnosti premalo priznavajo pretekli in sedanji trud, ki ga kmetice vlagajo v razvoj podeželja in celotne družbe.

Delo kmetic in vloga sta še vedno premalo cenjena. Država bi kmeticam morala to priznati tudi tako, da bi povečala kmečke pokojnine. Delo žensk na podeželju je velikega pomena za napredek in izboljšanje življenjskih pogojev na podeželju ter za priznavanje vloge kmetic pri ohranjanju družinskih vrednot in izboljšanju gmotnega položaja kmetij.

Kmečke ženske so se na pandemijo covid-19 odzvale takoj, čeprav se je njihovo neplačano delo na kmetiji in gospodinjstvu v času zaprtja povečalo, mobilnost je postala omejena, dobavne verige  motene ali prekinjene, podnebne in konfliktne krize pa so poglobljene zaradi covid-19. Svetovni dan kmetic je pomemben trenutek za spodbujanje ukrepov vseh zainteresiranih strani za podporo kmečkim ženskam in dekletom, da ne samo obnovijo svoje življenje po covid-19, ampak da bodo bolje pripravljene na morebitne prihodnje krize.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Perutnarstvo , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje DŽ za PERUTNINO

09. 12. 2024 ob 09:00

Klinična predavalnica Veterinarske fa...

Vsak, ki se je vključil v intervencijo dobrobit živali (DŽ) iz Strateškega načrta skupne kmetijske politike za obdobje 2023–2027 za Slovenijo (SN SKP 2023–2027), mora najpozneje do 15. decembra 2024 opraviti usposabljanje s področja intervencije DŽ. Usposabljanje obsega najmanj štiri pedagoške ure. Namen intervencije DŽ je spodbujanje kmetijskih gospodarstev k izpolnjevanju zahtev za dobrobit živali, ki presegajo predpisane zahteve ravnanja, navedene v uredbi, ki ureja pogojenost, in običajno rejsko prakso, ki je v skladu z Uredbo 2021/2115/EU opredeljena za te zahteve v SN SKP 2023–2027.