APK že v Bolgariji, kdaj bo v Sloveniji?

APK že v Bolgariji, kdaj bo v Sloveniji?

Prašičereja  | 

Bodite osveščeni, še preden je bolezen na domačem dvorišču

Bodite osveščeni, še preden je bolezen na domačem dvorišču

Afriška prašičja kuga (APK) se »počasi« širi po EU, trenutno je na Poljskem

Poljske oblasti so Evropsko komisijo in države članice obvestile o prvem pojavu Afriške prašičje kuge (APK) pri domačih prašičih. Bolezen je bila potrjena 23. julija 2014, v manjši reji na prostem (5 prašičev), ki se nahaja v bližini mesta, kjer je bil potrjen osmi primer pri divjih prašičih (11. julij 2014) in približno 2 km od meje z Belorusijo. Okuženo gospodarstvo spada v območje, ki je že pod omejitvami zaradi izbruhov APK. V Litvi pa so 24. julija potrdili pojav APK v komercialni reji z več kot 19.000 prašiči.

Afriška prašičja kuga je virusna nalezljiva bolezen za katero zbolijo domači in divji prašiči, umrljivost je praktično 100%. Prašiči poginejo zaradi povišane temperature in notranjih krvavitev. Bolezen poteka zelo hitro. Virus se izredno intenzivno širi, smrt nastopi 7 – 10 dni po okužbi.

Vakcina ne obstaja!

Zbolijo domači prašiči in divji. Prenašalec v naravi je mehki klop iz skupine Ornithodoros.

Preberite več

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP, KGZ NM

22. 01. 2025 ob 10:00 - 25. 02. 2025 do 12:15

v živo

Vsi, ki ste se letih 2023 ali 2024 odločili za izvajanje ene ali več intervencij KOPOP (kmetijsko- okoljskapodnebna plačila) ali lokalne pasme in sorte (LOPS), morate v obdobju izvajanja teh intervencij, torej v petih letih, opraviti skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v KOPOP/LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj (3 različne vsebine, vsak v obsegu 3 ur) opraviti do konca leta 2025.