9. maj – DAN EVROPE
Aktivnosti zbornice |Iz gospodarskega sodelovanja za skupno upravljanje premogovništva in jeklarske industrije, oblikovanega leta 1957, se je pet let kasneje – leta 1962 – razvil skupni kmetijski trg in skupna kmetijska politika. Ta si je zastavila dva ključna cilja:
- zagotoviti hrano za državljane Evrope po zmernih cenah
- omogočiti primeren standard kmetom.
Z leti se je skupna kmetijska politika razvijala in prilagajala novim okoliščinam ter izzivom. Resda se dandanes v imenu varovanja okolja uvajajo številne omejitve za kmetovanje, ki pogosto pretirano posegajo vanj in ga omejujejo, a sredstva skupne kmetijske politike po drugi strani zagotavljajo bolj stabilno okolje za kmetovanje.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije od svojega nastanka sodeluje pri oblikovanju kmetijske politike. Ker so naše razmere, predvsem velikostna struktura in razdrobljenost slovenskih kmetij, precej drugačne od stanja v večini članic EU, namenjamo posebno pozornost manjšim in srednjim kmetijam ter tistim na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje.
Ne smemo pa pozabiti, da za oblikovanje skupne politike obstajajo tudi skupna pravila, ki včasih omejujejo izvedbo ukrepov, bolj prilagojenih potrebam slovenskega kmeta.
Ključno je, da se skupna kmetijska politika razvija v smeri trajnostnega in pravičnega kmetovanja, ki upošteva tako okoljske kot socialne vidike. Z usklajenim delovanjem med državami članicami lahko zagotovimo stabilnost kmetijstva ter podporo kmetom, ki so steber podeželskega razvoja.